Bursztyn w Morzu Bałtyckim – co warto wiedzieć?
Inaczej jantar, sukcynit, ze średniowiecznego niemieckiego oznacza „kamień płonący”. To naturalna kopalna żywica z drzew iglastych (rzadziej z liściastych drzew żywicujących).
Powstanie bursztynu szacuje się na okres ponad 40 milionów lat temu. Budowa chemiczna bursztynu jest bardzo prosta: około 79% węgla, 10,5% wodoru i tyle samo tlenu.
Skąd bursztyn w Bałtyku?
Dziesiątki milionów lat temu tam gdzie obecnie znajduje się Morze Bałtyckie, rosły gęste lasy iglaste. Żywica wypływająca z gałęzi drzew, pęknięć i zranień pni tworzyła nacieki zwane soplami lub kroplami. Naukowcy wysnuli dwie hipotezy na temat przyczyn intensywnej produkcji żywicy przez drzewa.
Pierwsza mówi o tym że żywicowanie było rodzajem obrony drzew na grzyby i wirusy je atakujące. Druga teoria wskazuje, że była to odpowiedź drzew na występujące wówczas drastyczne zmiany klimatu: ogromną aktywność wulkaniczną i wahania temperatury. Do tej chwili naukowcom nie udało się ze stu procentową pewnością ustalić gatunku drzewa z którego żywicy powstał bursztyn. Wskazuje się na Pinus succinifera, Pseudolarix wehri lub na drzewa z rodziny sośnicowatych.
Wśród bursztynów możemy odnaleźć takie w których ugrzęzły różne organizmy. Jeżeli organizm został cały otoczony żywicą, i tym samym odcięty od tlenu, to taki organizm został utrwalony i w ten sposób powstały skamieniałości, które dla naukowców są wspaniałym źródłem wiedzy o prehistorii.
Warto wiedzieć, że istnieje również unikatowe Muzeum Bursztynu, a w portalu dziwnow24.pl przeczytasz czemu jest takie wyjątkowe.
Gdzie łowić bursztyn?
Najlepsza pora roku na poszukiwanie jantaru to wiosna i jesień, wtedy bowiem na morzu najczęściej występują sztormy, z którymi wiążą się silne wiatry. Taka pogoda daje możliwość wzniesienia się bursztynów z dna morza i wypłynięcie ich na powierzchnie, w w konsekwencji znalezienie się jantaru na plaży. Najlepsza pora dnia na połów to zdecydowania wczesny ranek.