Schronisko „Pod Biskupią Kopą”

369 0

Schronisko PTTK „Pod Biskupią Kopą” to jedyny taki obiekt na terenie Gór Opawskich. Położone na wysokości 850 m. n. p.m. w pobliżu szczytu Biskupiej Kopy jest miejscem sympatycznym i przyjaznym turystom. Inicjatorem wybudowania tego schroniska było Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie. Oficjalne otwarcie tego obiektu nastąpiło w 1924 roku. Schronisko nosiło wówczas nazwę „Chatka Górnoślązaków” i zajmowało obszar dzisiejszej jadalni. Wkrótce dokonano jego rozbudowy, ponieważ obiekt szybko zyskał popularność wśród turystów i małe schronisko górskie przestało wystarczać do ich obsługi. Po 1945 roku schronisko otrzymało nazwę „Pod Biskupią Kopą, zaś w 1964 roku patronem schroniska został Bohdan Małachowski – działacz turystyczny pochodzący z Krakowa. Od 1992 roku schronisko jest własnością oddziału PTTK z Wrocławia.
Ze schroniskiem pod szczytem Biskupiej Kopy związanych jest klika ciekawych historii. Ponoć jeden z gospodarzy – Hans Meitner – miał osła, który sam schodzi do wsi po zakupy.

Związek Harcerstwa Polskiego

Schronisko ma też swoją tradycję. Jeśli zjawi się tu zbyt elegancko ubrany turysta wchodzący do schroniska w krawacie, wychodzi z budynku już bez niego. Odcięte krawaty zdobią wnętrze schroniska.