Polskie skarby – Dolina Pięciu Stawów Polskich

330 0

Jest jedną z najpiękniejszych dolin leżących w polskich Tatrach oraz wspaniałym celem wycieczki dla każdego, kto chce się nacieszyć górskimi widokami. Dolina Pięciu Stawów Polskich to klimatyczne schronisko, piękny widok oraz wiele tras turystycznych, dzięki którym można dostać się na takie szczyty, jak Zawrat, Kozi Wierch lub Krzyżne. Bliskość Doliny Roztoki i Morskiego oka to kolejny czynnik, który decyduje o popularności tej doliny. Co warto wiedzieć na jej temat? Z jakich względów stała się ona jednym z najpopularniejszych miejsc, jakimi kuszą nas polskie Tatry?
Dolina Pięciu Stawów Polskich to potężny cyrk lodowcowy, którego powierzchnia wynosi aż 7 kilometrów kwadratowych. Znajduje się on dość wysoko, ponad granicą lasu. W krajobrazie tego miejsca dominują nagie skały oraz surowe turnie, dzięki którym ta tatrzańska dolina urzeka wyjątkowym charakterem. Gdzie warto się zatrzymać? Z pewnością przy Przednim Stawie, nad którym stoi jedno z najstarszych schronisk w Polsce. Schronisko to jest jednocześnie najwyższej położonym schroniskiem w polskich górach, co dodatkowo wpływa na jego popularność. Imponującą głębokością może się z kole pochwalić Wielki Staw (prawie 80 metrów głębokości), uznawany też przez niektórych za największy staw w Tatrach. Uwagę przyciąga tu również Zadni Staw pod Kołem, leżący na wysokości 1890 m. n. p.m. Taka lokalizacja sprawia, iż jest on najwyżej położonym stawem w Polsce.
Wycieczki po Tatrach to wspaniała przygoda oraz szansa na podziwianie pięknych widoków. Dla tych, którzy chcą się nacieszyć wysokogórską scenerią, Dolina Pięciu Stawów Polskich może się okazać wyjątkowo atrakcyjnym miejscem.