Baraniogórskie atrakcje. Przysłop

433 0

W masywie Baraniej Góry nie brak miejsc atrakcyjnych dla turystów. Wiele ciekawostek czeka na nich m. in. na polanie Przysłop, znajdującej się pod szczytem tego słynnego, beskidzkiego szczytu. Na wierzchołek Baraniej Góry można stąd dotrzeć po niespełna godzinnym spacerku. Tu, na Przysłopie, wiele wycieczek kończy swój marsz i rezygnuje z wchodzenia na Baranią Górę. Bo droga na Przysłop jest łatwa, zaś liczne atrakcje sprawiają, że można tu miło spędzić czas.
O popularności polany Przysłop decyduje przede wszystkim duże schronisko turystyczne. Choć sam budynek do najpiękniejszych nie należy, można w jego pobliżu miło spędzić czas. Coraz częściej przybywają tu dzieci na kolonie, coraz częściej na Przysłopie, w schronisku organizowane są obozy sportowe.
Sam Przysłop jest też rewelacyjnym punktem dla tych, którzy chcą bliżej poznać świat beskidzkiej kultury, przyrody oraz turystyki i jej dziejów w tej okolicy. Wiele ciekawych eksponatów związanych z Baranią Górą i jej bogactwami naturalnymi można zobaczyć w Izbie Leśnej. Izba ta mieści się w starej, pochodzącej z XIX wieku leśniczówce, która zresztą była pierwszym obiektem zbudowanym na polanie Przysłop. Początkowo służyła jako miejsce noclegowe dla myśliwych, którzy przybywali w rejon Baraniej Góry by polować na Głuszce. Dziś w urządzonej tu Izbie Leśnej można oglądać ciekawe okazy roślin oraz zwierząt, typowych dla lasów baraniogórskich.
Drugim ważnym obiektem na polanie Przysłop jest Muzeum Turystyki – Ośrodek Kultury i Turystyki Górskiej PTTK „U źródeł Wisły”. Siedziba muzeum to niewielki, drewniany budynek z 1951 roku, który dawniej służył jako zaplecze dla starego schroniska na Przysłopie. To stare, drewniane schronisko zostało w latach 70-tych przeniesione do centrum Wisły, zaś w jego miejscu powstał obecny murowany moloch.
W dawnym budynku gospodarczym dziś mieści się Muzeum Turystyki. Można tu zobaczyć m. in. dawny sprzęt turystyczny oraz kolekcję turystycznych odznak. Tu również zgromadzono sporo ciekawych eksponatów etnograficznych, dzięki którym można lepiej poznać kulturę baraniogórców.
Polana Przysłop jest zarazem bardzo dobrym punktem widokowym. Można stąd ujrzeć piękną panoramę Beskidu Śląskiego, zaś przy dobrej widoczności podziwiać można także Małą Fatrę.
Zaraz za polaną rozpoczyna się teren rezerwatu przyrody. To rezerwat „Barania Góra”, który został utworzony w 1953 roku. Chroni on przede wszystkim baraniogórskie lasy oraz źródła królowej polskich rzek – Wisły. Wisła zaś powstaje z połączenia dwóch potoków, które swe źródła mają właśnie na stokach Baraniej Góry. To Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się tworzą Wisłę.